Blog

02.05.2018

Komentarz walutowy

Bezradny złoty. Komentarz walutowy 02.05.2018

Powiększa się skala przeceny złotego. Zamykanie krótkich pozycji na dolarze dodatkowo napędza wzrost notowań amerykańskiej waluty. Raport ADP o zmianie zatrudnienia wypadł minimalnie powyżej prognoz. Wieczorem zakończenie posiedzenia Fed.

Zmniejszona wczoraj płynność rynku w połączeniu z umacniającym się dolarem przyczyniły się do dalszego znacznego osłabienia złotego. Dynamiczny wzrost notowań amerykańskiej waluty dodatkowo napędzany jest zamykaniem rekordowo dużej ilości krótkich pozycji. W konsekwencji frank szwajcarski jest najdroższy od miesiąca, a kurs euro zawitał na poziomy niewidziane od października ubiegłego roku. Wszystko to dzieje się pomimo relatywnie dobrych krajowych danych. Kwietniowy indeks PMI przemysłu dla Polski przekroczył rynkowe prognozy, podobnie jak wstępny odczyt inflacji (1,6% r/r vs prognoza 1,5%). W tym samym czasie poniżej oczekiwań wypadły publikacje PKB Eurostrefy oraz raport ISM dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych. Ponadto, zawiódł również indeks PMI przemysłu dla Wielkie Brytanii, który przedłużył passę kiepskich danych z Wysp. Inwestorzy wychodzą z funta, dyskontując fakt, iż Bank Anglii jednak nie podniesie w maju stóp procentowych.

Kluczowym wydarzeniem dnia oraz tygodnia będzie kończące się dziś posiedzenie Rezerwy Federalnej, które paradoksalnie wydaje się stanowić jedyne obecnie źródło ryzyka dla amerykańskiej waluty. Niewystarczająco odważne przesłanie FOMC mogłoby zahamować marsz dolara, jednak taki scenariusz jest mało prawdopodobny, szczególnie, że nawet gołębi przedstawiciele Fed zaczęli już ostatnio uderzać w jastrzębie tony. Opublikowany dziś raport ADP o zmianie zatrudnienia wypadł nieznacznie powyżej prognoz (204 tys. vs 200 tys.), zatem kondycja amerykańskiego rynku pracy prezentuje się nadal solidnie i rynek w dobrych nastrojach będzie oczekiwał na piątkowe payrolls’y.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:45):

CHF/PLN – 3,5722 / 3,6036
EUR/PLN – 4,2621 / 4,2923
USD/PLN – 3,5461 / 3,5772
GBP/PLN – 4,8372 / 4,8844
EUR/USD – 1,1945 / 1,2037

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

2. maja:

20:00

USA

Stopa procentowa

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl.
Przedstawione w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu inkantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29. lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.
Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres marketing@inkantor.pl.

Powrót Do góry