Blog

11.08.2017

Komentarz walutowy

Czy zaczęła się korekta notowań złotego? Komentarz walutowy 11.08.2017

D. Trump podkręca napiętą atmosferę na linii z Koreą Północną. Cena franka nadal rośnie, a pogłębia się wyprzedaż złotego. Słabsze wczorajsze dane z USA podkopały zaufanie przed dzisiejszym odczytem inflacji.

Wobec wakacyjnego okresu handlu oraz pustego kalendarza makroekonomicznego na pierwszy plan ponownie wysunął się wczoraj D. Trump. Prezydent USA dorzucił kolejne 3 grosze w sprawie Korei Północnej, stwierdzając, że jego słowa o „ogniu i furii” były zbyt delikatnym określeniem i niewykluczone, że Stany Zjednoczone jako pierwsze dokonają ataku prewencyjnego. Tym samym napięcie geopolityczne wzrosło jeszcze bardziej, co w konsekwencji sprawia, iż frank szwajcarski kolejny dzień rośnie w siłę, a linia obrony złotego przesuwa się coraz wyżej. Powoli wygląda na to, iż „koreański” impuls może stać się pretekstem i zaczątkiem większej korekty notowań polskiej waluty, która od grudnia ubiegłego roku pozostaje niezwykle mocna.

Tymczasem, na szerokim rynku skrzydła opadły nieco dolarowi po opublikowaniu słabszych danych zarówno o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, jak i inflacji producenckiej, której odczyt z kolei nie najlepiej nastraja inwestorów przed dzisiejszym raportem o dynamice cen towarów i usług konsumpcyjnych. Zanim jednak uwaga przeniesie się za Ocean, na rynek trafią dane o inflacji w Niemczech oraz Polsce. Ciekawe, czy finalny odczyt potwierdzi wcześniejsze szacunki i narastającą presję cenową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Szybki odczyt wskazał na wzrost dynamiki do 1,7% w lipcu z 1,5% w czerwcu. Podobne obserwacje odnotowano na Węgrzech, a niedawno Narodowy Bank Czech podniósł po wielu latach stopy procentowe jako pierwsza instytucja centralna w Europie.   

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 3,7849 / 3,8161
EUR/PLN – 4,2751 / 4,3052>
USD/PLN – 3,6340 / 3,6641
GBP/PLN – 4,7130 / 4,7562
EUR/USD – 1,1106 / 1,1797

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

11. sierpnia:

14:00

Niemcy

Inflacja

14:00

Polska

Inflacja

14:30

USA

Inflacja

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl.
Przedstawione w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu inkantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29. lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.
Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres marketing@inkantor.pl.

 

Powrót Do góry