Blog

12.01.2018

Komentarz walutowy

Dolar na deskach. Komentarz walutowy 12.01.2018

Złoty mocniejszy w drugiej części tygodnia. Dolar testuje minima, coraz niżej znajduje się również kurs franka. EBC planuje zmienić nastawienie do polityki pieniężnej na bardziej jastrzębie. RPP z kolei pogłębiło swoje gołębie stanowisko. Tydzień zakończy odczyt inflacji w USA.

Druga część tygodnia upływa pod znakiem mocniejszego złotego na skutek pogorszenia nastrojów wokół dolara na korzyść euro. W rezultacie amerykańska waluta testuje obecnie ponad 3-letnie minima, a również kurs franka zbliżył się do niedawnych dołków. Nastroje na głównej parze walutowej nadal są kluczowym czynnikiem wyznaczającym kierunek handlu na rynku. Dolar nie zdążył jeszcze całkowicie podnieść się po oficjalnym zdementowaniu przez Chiny środowych pogłosek o ograniczeniu lub zaprzestaniu zakupów amerykańskiego długu, a otrzymał kolejne ciosy w postaci komunikatu  z ostatniego posiedzenia EBC oraz słabych danych makro ze Stanów Zjednoczonych. Europejscy bankierzy zaznaczyli w protokole z grudniowego spotkania, iż na początku roku powinno zostać zmienione nastawienie do polityki pieniężnej (tzw. forward guidance), co zostało jastrzębio odebrane przez rynek i wyniosło notowania eurodolara na nowe szczyty, pomagając jednocześnie utrwalić mocną pozycję złotego. Ponadto, publikacje liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz w szczególności inflacji producenckiej w USA wypadły poniżej prognoz, osłabiając nastroje wokół dolara przed zamykającymi tydzień odczytami dynamiki cen konsumpcyjnych oraz sprzedaży detalicznej.

Przechodząc do sytuacji w kraju, gołębi przekaz RPP został nawet pogłębiony podczas środowej konferencji po posiedzeniu RPP, gdyż prezes A. Glapiński zasugerował możliwość stabilizacji stóp procentowych przez okres wykraczający poza 2018r. Jednocześnie zaznaczył on, iż nie widać ujemnych skutków mocnego złotego, a eksporterzy radzą sobie dobrze, jako że często są również importerami. Ponadto, podkreślił, iż wychylanie się przed szereg i dokonanie przedwczesnej podwyżki kosztu pieniądza byłoby nieodpowiedzialne i mogłoby doprowadzić do nadmiernej aprecjacji złotego i rozregulowania rynku walutowego oraz długu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:10):

CHF/PLN – 3,5331 / 3,5630
EUR/PLN – 4,1600 / 4,1880
USD/PLN – 3,4270 / 3,4571
GBP/PLN – 4,6662 / 4,7093
EUR/USD – 1,2078 / 1,2170

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

12. stycznia:

14:30

USA

Inflacja

14:30

USA

Sprzedaż detaliczna

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl.
Przedstawione w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu inkantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29. lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.
Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres marketing@inkantor.pl. 

Powrót Do góry