Blog

16.04.2018

Komentarz walutowy

Dominacja złotego. Trump szykuje kolejne pociski. Komentarz walutowy 16.04.2018

Agencja S&P podwyższyła perspektywę ratingu Polski ze stabilnej do pozytywnej. W konsekwencji złoty jest jeszcze mocniejszy, a kurs franka dotarł do bariery 3,50. Stany Zjednoczone przeprowadziły zapowiadany atak odwetowy na Syrię. Donald Trump szykuje również kolejne „pociski” wymierzone w Moskwę oraz Pekin.

Złoty niezmiennie umacnia swoją pozycję na rynku walutowym, czemu dodatkowy impuls dostarczyła decyzja agencji S&P o podniesieniu perspektywy ratingu Polski ze stabilnej do pozytywnej. Instytucja ta, której ocena odbiega mocno w dół od wystawionych przez Moody’s czy Fitch, tym samym przyznała się między wierszami do błędnej oceny w rzeczywistości w styczniu 2016r., kiedy to obniżyła krajowy rating. W konsekwencji kurs franka pogłębił kilkuletnie minima i nieuchronnie testował będzie barierę 3,50. Do tegorocznych minimów zbliżają się również notowania dolara. Z kolei dla euro piątkowa sesja była piątym spadkowym dniem z rzędu. Dzisiejszy odczyt inflacji bazowej w Polsce potwierdził jej spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, choć okazał się minimalnie wyższy od prognoz. W dalszej części tygodnia krajowi inwestorzy otrzymają jeszcze dane z rynku pracy i o produkcji przemysłowej, która w Eurostrefie wygląda ostatnio bardzo słabo.

Złoty cały czas pozostaje odporny na wydarzenia na szerokim rynku. A tam najwięcej uwagi poświęca się obecnie wzrostowi napięcia w Syrii. W nocy z piątku na sobotę doszło do zapowiedzianego wcześniej przez D. Trump’a ataku odwetowego z udziałem połączonych sił Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Ponadto, Waszyngton przygotowuje nałożenie kolejnych sankcji na Moskwę, które dotkną każdej firmy mającej styczność z reżimem Assada. Poprzednie, wprowadzone niespełna 10 dni temu, mocno dotknęły oligarchów powiązanych z V. Putinem oraz ich przedsiębiorstwa, szczególnie zaś drugiego na świecie producenta aluminium, firmę Rusal, która obecnie nie jest w stanie obsługiwać swojego zadłużenia w dolarach. Po kilku dniach ciszy powraca także temat relacji handlowych między USA i Chinami. Biały Dom, zgodnie z zapowiedziami D. Trump’a , szykuje nową listę towarów do obłożenia dodatkowymi cłami. Pekin już wcześniej ostrzegał, iż jest przygotowany na taką ewentualność i odpowie ruchem odwetowym o podobnej wartości.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:50):

CHF/PLN – 3,4966 / 3,5276
EUR/PLN – 4,1465 / 4,1765
USD/PLN – 3,3451 / 3,3771
GBP/PLN – 4,7874 / 4,8336
EUR/USD – 1,2315 / 1,2407

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

17. kwietnia:

10:30

Wielka Brytania

Stopa bezrobocia

10:30

Wielka Brytania

Wynagrodzenia

11:00

Niemcy

Indeks instytutu ZEW

15:15

USA

Produkcja przemysłowa

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl.
Przedstawione w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu inkantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29. lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.
Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres marketing@inkantor.pl. 

Powrót Do góry