Blog

14.09.2018

Komentarz walutowy

Kiepski tydzień dolara. Komentarz walutowy 14.09.2018

Turecki Bank Centralny podniósł stopę procentową o 625 pb. EBC oraz Bank Anglii utrzymały dotychczasowe parametry polityki pieniężnej. Dynamika inflacji producenckiej oraz konsumenckiej w USA w sierpniu wyraźnie spadła. Dziś jeszcze agencja Moody’s ma dokonać aktualizacji ratingu Polski.

Decyzja Tureckiego Banku Centralnego o podwyżce stóp procentowych aż o 625 pb poprawiła nastroje wokół walut krajów rozwijających się. Bank obronił przy tym swoją niezależność i nie ugiął się presji wywołanej wystąpieniem prezydenta Erdogana, który na 2 godziny przed posiedzeniem bardzo negatywnie wypowiedział się na temat wysokiego kosztu pieniądza i wezwał do jego obniżenia. Drugim czynnikiem poprawiającym kondycję aktywów państw wschodzących jest przecena dolara. Amerykańska waluta zalicza słaby tydzień, w którym każdą sesję kończyła na minusie w relacji do złotego (całkiem możliwe, że dziś sytuacja się powtórzy). Złożyły się na to pozytywne doniesienia w sprawach handlowych oraz słabsze dane makro. Kanada ma być ponoć blisko osiągnięcia porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, co pomogłoby reaktywować umowę NAFTA w nowej formie. Poza tym, Waszyngton czyni starania o podjęcie kolejne rundy negocjacji z Pekinem. Jeśli chodzi o twarde dane, to w sierpniu zanotowano spadek presji inflacyjnej za Oceanem. Ceny producentów spadły po raz pierwszy od 18 miesięcy, natomiast dynamika cen konsumpcyjnych była najniższa od kwietnia. Taki zestaw wprowadził pewne zawahanie w kwestii dokonania grudniowej podwyżki stóp procentowych przez Fed. Poza tym, w ubiegłym miesiącu drastycznie wzrósł deficyt do poziomu -214,1 mld z -76,9 mld. Dziś wynik poniżej prognoz zanotowała sprzedaż detaliczna.

Tymczasem w Europie nie doszło do większych zmian. Zarówno EBC, jak i Bank Anglii nie zmieniły żadnych parametrów polityki monetarnej. Unijni bankierzy obniżyli jedynie minimalnie prognozy wzrostu na kolejne lata głównie z powodu nasilenia działań protekcjonistycznych. Lokalnie sentyment wokół walut regionu popsuła nieco decyzja Parlamentu Europejskiego o uruchomieniu procedury sprawdzenia praworządności na Węgrzech. Finalny odczyt krajowej inflacji potwierdził wcześniejsze szacunki i jej stabilizację na poziomie 2%. Inflacja bazowa wzrosła tymczasem do 0,9%. Dziś jeszcze agencja Moody’s ma dokonać rewizji ratingu Polski, jednak rynek nie spodziewa się żadnych zmian.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:15):

CHF/PLN – 3,8145 / 3,8465
EUR/PLN – 4,2897 / 4,3208
USD/PLN – 3,6750 / 3,7049
GBP/PLN – 4,8044 / 4,8535
EUR/USD – 1,1606 / 1,1702

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

14. września:

16:00

USA

Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl.
Przedstawione w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu inkantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29. lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.
Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres marketing@inkantor.pl.

Back Back to top