Blog

04.04.2018

Raport terminowy 04.04.2018

Do naszych codziennych analiz dołączamy nowy cykl publikacji, w którym prezentować będziemy szersze spojrzenie na perspektywy notowań złotego. Raport terminowy uwzględnia szanse i zagrożenia dla pozycji polskiej waluty zarówno z technicznego, jak i fundamentalnego punktu widzenia.

Legenda:
SMA - średnia krocząca
---- 100%
--                poziomy wsparcia i oporu wyznaczone 
--                na podstawie ciągu liczb Fibonacciego
---- 0%

 

kurs CHF

Z początkiem października 2017r. rozpoczęła się kolejna fala spadkowa kursu franka, która zakończyła się ustanowieniem minimum na poziomie 3,5527. Notowania wciąż poruszają się w kanale spadkowym i, choć dynamika korekty mocno wyhamowała, to od kilku tygodni handel toczy się już w jego górnej połowie. Gołębia retoryka RPP oraz EBC przy jednocześnie jastrzębim Fed i zawirowaniach geopolitycznych mogą wywierać presję na osłabienie złotego, jednak dopóki nie zostanie wybity opór w strefie 3,6538-3,6851, bazowym scenariuszem pozostaje utrzymanie kierunku południowego. Szczegółowo falę korekcyjną, zaznaczoną na wykresie szarym kwadratem, zaprezentowano poniżej:

kurs CHF

Po 2-krotnym odbiciu się od poziomu 3,6717 ruch korekcyjny wyraźnie osłabł i inicjatywę przejęła strona podażowa. Spadki zostały powstrzymane przez wsparcie, pokrywające się z poziomem 61,8% Fibonacciego. W tym samym momencie wznosząca średnia 50-sesyjna przecięła od dołu opadającą średnią 100-sesyjną. Są to 2 sygnały świadczące o tym, iż z początkiem nowego kwartału wycena franka może ponownie wzrastać, zwiększając prawdopodobieństwo kolejnego ataku na wspomniany wyżej opór i próby wyprowadzenia następnej fali korekcyjnej lub trwałego odwrócenia trendu.

 

kurs EUR

Podobnie jak w przypadku franka, październik przyniósł kolejną falę spadkową kursu euro. Z kolei zapoczątkowana w lutym korekta zniosła już 50% tego ruchu i obecnie handel utknął w wąskim przedziale między 4,2254 a 4,2465, czekając na impuls do przełamania któregoś z tych poziomów.

kurs EUR

Bliższe przyjrzenie się ostatnim 2 miesiącom pozwala stwierdzić, iż notowania nadal pozostają w najmniej czerwonym obszarze, zwiększając szanse na kontynuację ruchu na północ. Handel toczy się również powyżej średnich kroczących: 50- oraz 100-sesyjnej. Pierwsza z nich już weszła w tendencję wzrostową, a druga może to uczynić niebawem.

 

kurs USD

Kurs dolara od długiego już czasu niezmiennie porusza się w kanale spadkowym. Trwająca korekta jak na razie nie zdołała zniwelować nawet 38,2% fali zapoczątkowanej w październiku ubiegłego roku. Amerykańskiej walucie co rusz ciążą nowe negatywne doniesienia (nieustające przetasowania w administracji D. Trump'a, wojna handlowa, niedostatecznie jastrzębi Fed), skutecznie utrudniające trwałą poprawę sentymentu. Pierwszym symptomem próby zmiany panującej tendencji byłoby zatem przełamanie poziomu 3,5559.

kurs USD

Powyższy wykres pokazuje, iż obecna korekta ma szanse na kontynuację (kurs znajduje się w najmniej czerwonym pasie, ponadto powyżej 50-sesyjnej średniej kroczącej), jednak od istotniejszego w szerszym układzie oporu dzieli nas jeszcze aż 12 groszy.

 

kurs GBP

Początek marca przyniósł dynamiczne wybicie kursu funta z kształtującej się dobre pół roku formacji klina zniżkującego. W teorii powinno to doprowadzić do kontynuacji ruchu we wcześniejszym kierunku, czyli na północ. W praktyce oznaczałoby to całkowite zniesienie fali spadkowej z końcówki września i atak w bieżącym miesiącu na barierę 5 zł.

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl. 
Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis inkantor.pl oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Back Back to top