Blog

07.10.2019

Komentarz walutowy

Tydzień bez nadziei. Komentarz walutowy 07.10.2019

Złoty słabnie z początkiem tygodnia, gdyż uwaga inwestorów koncentruje się na wojnie handlowej i brexicie. Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy nieco poprawił nastroje, ale szanse na kolejne cięcie stóp procentowych przez Fed wciąż są wysokie. W czwartek rozpocznie się kolejna runda negocjacji handlowych, z którymi nie wiąże się jednak specjalnych oczekiwań. Do piątku Bruksela ma przedstawić stanowisko nt. nowej propozycji B. Johnson’a.

Efekt TSUE dobiegł końca, a na powrót emocji przyjdzie poczekać do czasu pierwszych orzeczeń polskich sądów w tych sprawach. Początek nowego tygodnia przynosi osłabienie złotego, gdyż uwaga inwestorów ponownie koncentruje się na starych tematach, czyli obawach związanych z wojną handlową, brexitem czy perspektywami globalnej recesji. Opublikowane dziś dane kolejny raz potwierdziły fatalny stan niemieckiego sektora przemysłowego. Zamówienia skurczyły się w sierpniu o 9,3%. Dalszemu pogorszeniu uległy także nastroje wśród europejskich inwestorów – indeks Sentix zanotował w październiku spadek do -16,8 przy oczekiwaniach na poziomie – 13. W konsekwencji coraz bardziej nieodzowna staje się implementacja historycznej stymulacji fiskalnej przez rząd w Berlinie. Wciąż nie wiadomo, jak potoczy się sprawa brexitu. W piątek pojawiły się informacje, iż w przypadku braku wypracowania  porozumienia do 19. października, B. Johnson złoży wniosek o kolejne odroczenie terminu wyjścia z UE. Jednak podczas niedzielnej rozmowy z prezydentem Francji, premier Wielkiej Brytanii potwierdził raz jeszcze, że niezależnie od okoliczności, rozstanie nastąpi 31. października. Do najbliższego piątku spodziewana jest odpowiedź Brukseli na przedstawioną nową wizję irlandzkiej granicy.

Tymczasem piątkowy raport z rynku pracy nieco uspokoił rynki po sygnałach alarmowych wysłanych przez wcześniejsze publikacje kiepskich indeksów PMI. Co prawda dane wypadły poniżej oczekiwań, ale spodziewano się gorszego scenariusza. We wrześniu utworzono 136 tys. nowych miejsc pracy (prognoza 145 tys.), ale znacząco skorygowano w górę odczyt za poprzedni miesiąc (ze 130 tys. do 168 tys.). Dynamika wynagrodzeń wyhamowała do 2,9% (oczekiwano stabilizacji na poziomie 3,2%), a bezrobocie spadło do 3,5%, czyli 50-letnich minimów. W konsekwencji szanse na październikową obniżkę stóp procentowych przez Fed nieco się zmniejszyły, choć nadal wynoszą ponad 70%.

W bieżącym tygodniu nie zostaną opublikowane żadne istotne dane makro. W czwartek Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawi projekcje dotyczące PKB, inflacji i sytuacji fiskalnej, natomiast w piątek przeglądu ratingu Polski dokonają agencje S&P oraz Moody’s. Z kolei na szerokim rynku trwa wyczekiwanie na kolejną rundę rozmów między USA a Chinami, która rozpocznie się w czwartek w Waszyngtonie. Mimo wcześniejszych pozytywnych doniesień i gestów z obu stron, inwestorzy nie spodziewają się przełomu, szczególnie po pojawieniu się przecieków, iż Pekin nie jest zainteresowany zawarciem szerokiej umowy handlowej i miał ograniczyć zakres prowadzonych negocjacji. Ponadto, uwaga rynku skupi się jeszcze na publikacji protokołu z posiedzenia Fed oraz wspomnianym powyżej temacie brexitu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):

CHF/PLN – 3,9514 / 3,9871
EUR/PLN – 4,3123 / 4,3469
USD/PLN – 3,9252 / 3,9569
GBP/PLN – 4,8268 / 4,8766
EUR/USD – 1,0926 / 1,1021

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl.
Przedstawione w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu inkantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29. lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.
Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres marketing@inkantor.pl.

Back Back to top