Blog

15.05.2019

Komentarz walutowy

Inni wojują, a Polska kwitnie. Komentarz walutowy 15.05.2019

USA gotowe do wprowadzenia kolejnych ceł. Część analityków obawia się, iż polityka Waszyngtonu okaże się samobójcza i doprowadzi do recesji w Stanach Zjednoczonych. Bruksela jest już gotowa do odwetu na wypadek wprowadzenia przez Biały Dom ceł na europejskie samochody. Krajowy PKB w I kw. minimalnie pobił prognozy, wzrastając o 4,6%.

Notowania złotego pozostają w odwrocie po zdecydowanym zaostrzeniu wojny handlowej na linii USA – Chiny. Waszyngton  sporządził już listę kolejnych towarów o wartości 300 mld USD, na które potencjalnie zostaną nałożone wyższe stawki celne. Obejmuje ona m.in. laptopy, sprzęt przemysłowy oraz szereg towarów rolnych, ale nie znalazły się na niej produkty farmaceutyczne ani metale ziem rzadkich. Wielu analityków podkreśla, że taki ruch może być zabójczy dla samych Stanów Zjednoczonych i wywołać recesję za Oceanem. Jednocześnie D. Trump zaczął ponownie wywierać presję na Fed, aby dopasował się do jego wizji i działań Pekinu, który zapewne będzie wpompowywał pieniądze w gospodarkę Państwa Środka. Opublikowane dziś dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w Chinach za kwiecień pokazały, że z marcowego ożywienia pozostało już tylko wspomnienie. Słabe dane zapewne zmuszą reżim do nasilenia działań stymulacyjnych, dlatego azjatyckie indeksy zakończyły dzisiejszą sesję na plusach. Napięcia handlowe narastają także w relacji USA – UE. Donald Trump do 18. maja ma podjąć decyzję odnośnie wprowadzenia ceł na import europejskich samochodów, więc Bruksela opracowała już na tę okoliczność listę towarów, które mogą zostać objęte taryfami odwetowymi. Unijny politycy muszą także zmagać się z kryzysem na linii z Rzymem, gdyż wicepremier Włoch ogłosił, iż jego rząd zrobi wszystko, by zmniejszyć stopę bezrobocia. Oznacza to, że reguły fiskalne UE mogą zostać złamane, co jednak wg M. Salvini’ego stanowi problem Brukseli.

W kraju tymczasem dobiegło końca kolejne posiedzenie RPP, na którym stopy procentowe zostały utrzymane bez zmian. O godz. 16 rozpocznie się tradycyjna konferencja z udziałem prezesa Glapińskiego. Poza tym, opublikowane dziś dane makro o PKB i inflacji wypadły zgodnie z oczekiwaniami. Dynamika wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale wg wstępnych wyliczeń przekroczyła nawet minimalnie rynkowe prognozy (4,6% vs prognoza 4,5%).

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:35):

CHF/PLN – 3,8163 / 3,8484
EUR/PLN – 4,2902 / 4,3211
USD/PLN – 3,8371 / 3,8672
GBP/PLN – 4,9190 / 4,9680
EUR/USD – 1,1126 / 1,1222

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl.
Przedstawione w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu inkantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29. lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.
Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres marketing@inkantor.pl.

Back Back to top