Blog

11.10.2017

Komentarz walutowy

Kierunek: południe. Komentarz walutowy 11.10.2017

Złoty umacnia się dzięki słabszemu dolarowi i lepszym nastrojom w Strefie Euro oraz Wielkiej Brytanii. Przywódca Katalonii odebrał mandat do ogłoszenia niepodległości, jednak preferuje negocjacje z Madrytem. MFW prognozuje, iż Fed nie podniesie już w tym roku stóp procentowych. Wieczorem publikacja protokołu z posiedzenia FOMC.

Złoty umacnia się dzięki słabszemu dolarowi i jednocześnie poprawiającym się nastrojom w Strefie Euro oraz Wielkiej Brytanii. Dziś kalendarz makro ponownie świeci pustkami, więc przynajmniej do czasu publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC o godz. 20, notowania zagranicznych dewiz względem polskiej waluty mają spore szanse na utrzymanie kierunku na południe. Osłabienie dolara nabrało tempa w związku z obawami, iż przeprowadzenie reformy podatkowej może się opóźnić z powodu wewnętrznych tarć w obozie Republikanów. Ponadto, mimo dość jednoznacznej wizji Fed oraz rynku w kwestii grudniowej podwyżki stóp procentowych, Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił prognozy sugerujące brak kolejnych zmian kosztu pieniądza w bieżącym roku. Obniżono również znacząco prognozy inflacji, a preferowana przez Rezerwę Federalną miara dynamiki cen, czyli bazowy deflator PCE, ma osiągnąć 2-procentowy cel dopiero w 2019r. Warto zatem w tej sytuacji zwrócić uwagę na dzisiejszy komunikat FOMC, gdyż ewentualna jastrzębia retoryka może zwiększyć popyt na dolara.

Tymczasem na Starym Kontynencie po wypowiedzi S. Lautenschlaeger z EBC rosną oczekiwania na zmniejszenie skali programu luzowania w przyszłym roku. Nastroje wokół wspólnej waluty poprawiają się również w związku z malejącymi szansami Katalonii na oderwanie się od Hiszpanii. Przywódca tego regionu, mimo iż przyjął mandat do ogłoszenia niepodległości, preferuje jednak negocjacje z Madrytem, co odbierane jest jako chęć  uzyskania jedynie kolejnych przywilejów, a temat samej suwerenności pozostanie raczej tylko w teorii. Natomiast jeśli chodzi o Wielką Brytanię, to inwestorzy pozytywnie odebrali potwierdzenie zaangażowania T. May w pracę na stanowisku premier i spekulacje przesunęły się obecnie w kierunku ewentualnych przetasowań w jej gabinecie. Bieżący tydzień nie przyniesie już danych makro z Wysp, jednak w Brukseli trwa 5. runda negocjacji w sprawie Brexitu, skąd potencjalnie mogą napłynąć impulsy do handlu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,7132 / 3,7448
EUR/PLN – 4,2727 / 4,3027
USD/PLN – 3,6131 / 3,6431
GBP/PLN – 4,7523 / 4,7974
EUR/USD – 1,1772 / 1,1863

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

11. października:

20:00

USA

Protokół z posiedzenia FOMC

12. października:

11:00

Eurostrefa

Produkcja przemysłowa

14:00

Polska

Inflacja

14:30

USA

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

16:30

USA

Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl.
Przedstawione w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu inkantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29. lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.
Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres marketing@inkantor.pl. 

Powrót Do góry