Blog

11.07.2018

Komentarz walutowy

Kruchy kolektyw. Komentarz walutowy 11.07.2018

Waszyngton zapowiada kolejne cła na chiński import o wartości 200 mld USD. Coraz niższe zaufanie niemieckich analityków i inwestorów co do wzrostu gospodarczego. Zawierucha polityczna w Wielkiej Brytanii zatacza coraz szersze kręgi i zagraża pozycji premier May. Dziś jeszcze publikacja komunikatu po posiedzeniu RPP wraz nową projekcją makroekonomiczną.

Zamiary Stanów Zjednoczonych wprowadzenia kolejnych ceł na chiński import uderzają w juana, a przez to również w pozostałe waluty krajów rozwijających się , a więc i w złotego. Waszyngton planuje obciążyć produkty Państwa Środka tym razem 10-procentowym taryfami na kwotę rzędu 200 mld USD. Informacja ta psuje rynkowe nastroje i zmniejsza apetyt na ryzyko.  W konsekwencji wycena krajowego pieniądza spada drugi dzień z rzędu po ubiegłotygodniowej solidnej fali umocnienia. Podbicie notowań dolara wspierają także dane z Eurostrefy oraz zawierucha polityczna w Wielkiej Brytanii. Poziom zaufania niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych do wzrostu gospodarczego spadło i zaprezentowało się znacząco gorzej niż się spodziewano. Indeks instytutu ZEW wyniósł -24,7 pkt. przy prognozie -18,9 pkt. Dużo poniżej oczekiwań oraz wyniku z poprzedniego miesiąca wypadł także indeks ocen obecnej sytuacji. Tymczasem, po wypracowaniu „kolektywnego porozumienia”, jak to określiła premier May, w kwestii planu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, rzekomy kolektyw szybko zaczął się rozpadać. O ile rezygnację ze stanowiska głównego negocjatora ws. Brexitu, D. Davis’a, odebrano względnie pozytywnie z uwagi na fakt, iż był zwolennikiem tzw. twardego scenariusza, o tyle odejście ministra spraw zagranicznych, B. Johnson’a, odczytywane jest jako oznaka kruchości tego rządu i zagrożenie dla dalszego przywództwa T. May. Wątpliwości te zostały podsycone następnie rezygnację ze stanowisko wiceszefów Partii Konserwatystów, okazujących w ten sposób niezadowolenie z wypracowanego planu Brexitu, potencjalnie zwiększając szanse na głosowanie w sprawie votum nieufności dla premier May. Rynkowe nastroje wokół funta zostały nieco poprawione przez entuzjastyczną wypowiedź prezesa Banku Anglii, M. Carney’a, która podniosła szanse na sierpniową podwyżkę stóp procentowych.

Z wydarzeń krajowych, RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała dziś dotychczasowy kurs polityki pieniężnej, pozostawiając bez zmian stopy procentowe. O godz. 16:00 opublikowany zostanie komunikat po posiedzeniu wraz z nową projekcją makroekonomiczną NBP. Rynek spodziewa się podwyższenia  prognoz dla PKB i obniżenia dla inflacji.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:15):

CHF/PLN – 3,6953 / 3,7294
EUR/PLN – 4,3066 / 4,3377
USD/PLN – 3,6721 / 3,7012
GBP/PLN – 4,8509 / 4,9001
EUR/USD – 1,1665 / 1,1761

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

11. lipca:

14:30

USA

Inflacja

16:00

Polska

Komunikat po posiedzeniu RPP

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl.
Przedstawione w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu inkantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29. lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.
Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres marketing@inkantor.pl.

Powrót Do góry