Blog

06.12.2017

Komentarz walutowy

Rada Podtrzymała Przecenę. Komentarz walutowy 06.12.2017

RPP podtrzymała gołębie nastawienie, wspierając przecenę złotego. Eurodolar słabnie wobec oczekiwań na pomyślne zakończenie procesu reformy podatkowej w USA. Premier May wróciła z Brukseli bez porozumienia w sprawie Brexitu. Dziś publikacja raportu ADP o zmianie zatrudnienia, która ustawi nastroje przed piątkowym odczytem tzw. payrolls’ów.

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stanowiska w kwestii polityki stóp procentowych, wspierającym tym samym stopniową przecenę złotego. Na wczorajszym posiedzeniu stopy procentowe pozostawiono na niezmienionym poziomie i podtrzymano przywiązanie do scenariusza stabilizacji stóp procentowych do końca przyszłego roku. Z komunikatu po posiedzeniu oraz wypowiedzi prezesa A. Glapińskiego można wnioskować, iż pomimo świetnych danych makro z polskiej gospodarki, Rada bardziej niż inflacji obawia się powrotu deflacji. Jednocześnie podjęto decyzję o obniżeniu oprocentowania rezerwy obowiązkowej z 1,35% do 0,5%, która w połączeniu z wcześniejszym ustaleniem zerowej stopy rezerwy obowiązkowej od środków pozyskanych na co najmniej 2 lata, ma wspierać depozyty długoterminowe i budowanie polskiego kapitału. Podsumowując, gołębi komunikat RPP w pewnym zakresie stanowi rozczarowanie dla rynku, zwłaszcza w kontekście potencjalnego wzrostu wyceny dolara na bazie oczekiwań pomyślnego zakończenia reformy podatkowej i dzięki temu utrzymania tempa zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Czynniki te przemawiają zatem za kontynuacją korekty notowań złotego w ostatnich tygodniach roku.

Tymczasem, wspomniany dolar umacnia się na szerokim rynku względem euro. Okazało się, iż w piątkową wiadomość, związaną z zeznaniami M. Flynn’a w sprawie powiązań D. Trump’a z Rosją, wkradł się błąd dziennikarski, więc obawy inwestorów nieco zmalały. Dziś opublikowany zostanie raport ADP o zmianie zatrudnienia, który tradycyjnie wstępnie ustawi nastroje przed piątkowym odczytem tzw. payrolls’ów. W ostatnich miesiącach dane rządowe oraz firmy ADP były ujemnie skorelowane, więc ciekawe czy taka sytuacja powtórzy się również tym razem. Głównym tematem w Europie pozostają rozmowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Poniedziałkowe spotkanie premier May z szefem Komisji Europejskiej, J. C. Juncker’em nie zakończył się osiągnięciem porozumienia, więc entuzjazm wokół funta osłabł. Zmienność notowań brytyjskiej waluty pozostaje wysoka i taka nerwowa atmosfera może utrzymać się do końca przyszłego tygodnia i unijnego szczytu, który oceni czy Brytyjczycy poczynili „wystarczające postępy” w kluczowych kwestiach spornych negocjacji z Brukselą.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,6060 / 3,6382
EUR/PLN – 4,1998 / 4,2318
USD/PLN – 3,5555 / 3,5854
GBP/PLN – 4,7519 / 4,7990
EUR/USD – 1,1754 / 1,1846

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

6. grudnia:

14:15

USA

Raport ADP o zmianie zatrudnienia

7. grudnia: 

8:00

Niemcy

Produkcja przemysłowa

11:00

Eurostrefa

PKB

14:30

USA

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

17:00

Eurostrefa

Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl.
Przedstawione w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu inkantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29. lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.
Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres marketing@inkantor.pl. 

Powrót Do góry