Blog

07.07.2017

Komentarz walutowy

Złoty mocny. Dolar nad przepaścią. Komentarz walutowy 07.07.2017

Złoty kończy piątkową sesję w rejonie tygodniowych szczytów. Komunikaty z instytucji centralnych wpisały się w oczekiwania rynku. Słaby raport ADP o zmianie zatrudnienia w USA budzi poważne obawy rynku przed publikacją dzisiejszych payrolls’ów.

Złoty kończy piątkową sesję w bardzo dobrych nastrojach, a jego notowania oscylują  w rejonach tygodniowych szczytów na większości zestawień. Minione dni upłynęły głównie na sygnałach z instytucji centralnych oraz publikacjach danych makro. Rada Polityki Pieniężnej tradycyjnie już pozostawiła stopy procentowe na niezmienionych poziomach i, pomimo jastrzębiej retoryki podczas Forum Bankowości Centralnej w Sintrze, nie zmieniła ani o jotę swego stanowiska, optując za stabilizacją kosztu pieniądza w kolejnych kwartałach. Prezes NBP, A. Glapiński, raz jeszcze powtórzył, iż będzie „obstawał przy tym, by do końca 2018 roku stopy nie uległy zmianie”. Tymczasem zapiski z ostatniego posiedzenia EBC potwierdziły, iż miała miejsce dyskusja nad rezygnacją z możliwości rozszerzenia programu luzowania ilościowego. Wreszcie, protokół ze spotkania FOMC pokazał rosnące obawy Rezerwy Federalnej związane ze ścieżką inflacji w USA i w konsekwencji również z tempem zacieśniania polityki pieniężnej oraz ryzykiem przegrzania na rynku pracy. Fed jest również mocno podzielony w kwestii terminu rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej. Ogólnie zatem, komunikaty z banków centralnych wpisały się w oczekiwania rynku, utrzymując notowania eurodolara blisko niedawnych szczytów, co znajduje przełożenie także w mocnej pozycji złotego.

Taką wycenę dyktowały również opublikowane w tym tygodniu dane makro. Indeksy PMI przemysłu oraz usług dla krajów Starego Kontynentu wypadły zgodnie z prognozami. Zawiodły natomiast wskazania dla Wielkiej Brytanii, które w połączeniu ze słabymi danymi o produkcji przemysłowej spowodowały znaczną przecenę funta. Prawdopodobnie najistotniejsze były jednak wczorajsze raporty z amerykańskiego rynku pracy, które potwierdziły niejako obawy przedstawicieli Fed. Dane ADP o liczbie nowoutworzonych miejsc pracy, traktowane tradycyjnie jako wstęp do piątkowych payrolls’ów, wypadły słabiutko. Ponadto, większa niż się spodziewano była również tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Rynek zatem tym bardziej niecierpliwie czeka na piątkowe danie główne, czyli: zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, płacę godzinową oraz stopę bezrobocia.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:10):

CHF/PLN – 3,8483 / 3,8783
EUR/PLN – 4,2182 / 4,2483
USD/PLN – 3,6961 / 3,7262
GBP/PLN – 4,7578 / 4,8044
EUR/USD – 1,1370 / 1,1451

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

7. lipca:

14:30

USA

Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym

14:30

USA

Płaca godzinowa

14:30

USA

Stopa bezrobocia

Michał Sikora - Dealer walutowy inkantor.pl.
Przedstawione w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu inkantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29. lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.
Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres marketing@inkantor.pl. 

Powrót Do góry